Pleurodonte marginella semiaperta:
Tento atraktivní druh šneka pocházející z Kuby se dorůstá menší velikosti pohybující se okolo 3,5cm. Vystačí si proto s menším životním prostorem. V teráriu 20*20*20 může dobře prosperovat i 5 jedinců. Marginelly se hodí i do okrasných terárií, protože neničí vegetaci. V ubikaci by neměly chybět větve porostlé řasou, kterou požírají. Větve mají také funkci úkrytu, vypozorovala jsem totiž, že jsou tito šneci svým způsobem "světloplaší" - nemají rádi příliš světla. Teplota jim postačí pokojová ( v mém případě 16°C-25°C). Marginelly se zdržují převážně na větvích, na dno terária slézají málokdy. Z tohoto důvodu je dobré jim občas trochu posypat větve dolomitem. Šneci spásají převážně řasy, ale přikrmuji i okurkou nebo hlávkovým salátem. Lze je navyknout na listovou zeleninu, ale pokud mají k dispozici řasy, dávají přednost jim. Během zimy se pravidelně víčkují nezávisle na udržované teplotě.
Limicolaria flammea:
Limicolarie jsem měla zastoupené v chovu několika různými typy- velikostně od 3,5cm do 5cm v barvách orange a brown striped, orange and yelow unicolor. Tento druh se velmi snadno množí, jakmile dosáhne pohlavní dospělosti snáší vejce téměř neustále. S tím souvisí i fakt, že se limicolarie dožívají nízkého věku- max. 2 let- umírají na vyčerpání neustálým snášením vajec.Tito šneci nejsou nijak zvlášť složití na chov, postačí jim teplota okolo 23-25°C ( ale pokud jsou odmalička zvyklí na pokojovou teplotu, tak jim není potřeba topit vůbec). Libují si ve vyšší vzdušné vlhkosti. Limicolarie je dobré chovat po skupinkách, minimálně od 3 šneků výše. Nejen, že je to pro ně přirozené, ale takto chovaní šnečci se cítí být ve větším bezpečí a dožívají se zpravidla delšího věku ( ve větší skupince šneků si mohou více oddychnout od neustálých snůšek). Počet vajec v jedné snůšce je 20-50. Prcci se líhnout do 14 dní, při vyšší teplotě rychleji. Častěji se z vajec líhnou oranžově a žlutě zbarvení jedinci.
Pseudachatina laeina
Jedná se o stromový druh šneka, který většinu času traví lezením po skle terária nebo po větvích. V dospělosti se dorůstá 8cm a má neobvykle vroubkovanou ulity. Roste pomaleji než achatiny, ale i tak dosahuje konečné velikosti v zhruba jednom roce věku. Bezproblémů přijímá sepiovou kost a pro potravu ( batáty, mrkev, salát, jablko, cuketa, okurka) si slézá na dno terária. Není tedy nutností ji umisťovat do vyšších pater terária, jak je leckde psáno. Teplota je vhodnější nižší,18-25°C. Není tedy třeba přitápět. Při vyšších teplotách šneci hynou. Do terária umisťujeme větve porostlé řasou, kterou šneci rádi spásají a rostliny, které neničí. Vhodnou a běžně dostupnou rostlinou je např. potos. Pro 4 dospělé jedince stačí terárium o velikosti 30*20*20 cm. Na chov těchto plžů se plastový box příliš nehodí, já používám menší plastové krabičky prouze pro odchov mláďat. Dospělí šneci snáší vejce poměrně často. Velikost snůšky se pohybuje okolo 25-50 vajec. Mladé pseudachatiny se líhnou za 2-3 týdny při teplotě 25°C. Je velmi důležité snůšku nepřemokřit, v takovém případě vejce ráda plesniví a líhnivost je poté menší. Pseudachatiny jsou vhodné do okrasných terárií a pro lidi, kteří se chtějí mít na co dívat. Pseudachatiny totiž často předvádějí akrobatické kousky, nad kterými zůstává rozum stát. Začínají také aktivovat dříve než achatiny.
Archachatina adelinae
V chovu mám 4 importované jedince z Kamerunu. Chovám je v teráriu 35*20*20. Jako substrát mám vlhký lignocel a na něm vrstvu natlelého listí, které plži s oblibou požírají. V teráriu je také umístěn rašeliník (mech), potos a větve porostlé řasou. Pod rašeliník se šneci rádi schovávají a větve využívají k lezení. Adelinae chovám při teplotě 21-23°C a při vyšší vzdušné vlhkosti. Krmím mrkví, batátem, rajčaty ( oloupané bez peciček), cuketou a jablkem. Na potravu sypu dolomit, protože si šneci nevšímají sepiovky. Adelinae patří mezi aktivnější druhy archachatin. Mám je zatím velmi krátce, proto budu informace o jejich chovu časem doplňovat.
Hadra Webbi
Jedná se o nenáročný druh šneka. Chovala jsem je při teplotě od 16°C do 27°C. Jsou velmi adaptibilní. Rostou bez problémů, nedělají záseky na ulitě. Vyhovuje jim vyšší vzdušná vlhkost. Žerou vše. Po dosažení pohlavní dospělosti se často množí. Snáší početné snůšky okolo 200 vajec kulatého tvaru. V dospělosti měří 4cm. Hadry jsou velmi líné a aktivují jen když se potřebují "přepravit" za potravou.